Lifestyle

Dejte svým botám péči a lásku.

Pokud jste se rozhodli investovat do kvalitního páru bot, neznamená to automaticky, že vám vydrží deset let ve stejném stavu, v jakém jste jej zakoupili. O boty je třeba pečovat v závislosti na tom, z jakého materiálu jsou vyrobené.

Základní chyby

Mnoho lidí například zapomíná na obyčejnou lžíci na nazouvání. Kdo by ale chtěl krásné boty se sešlapanou patou? Také určitě znáte ten pocit, kdy si s radostí obujete nové boty, poprvé v nich vyrazíte do města a domů se o dvě hodiny později sotva doplazíte. Nejdříve je totiž třeba boty rozšlápnout. Můžete v nich chodit klidně každý den chvilku doma, předejdete tak zbytečným puchýřům. Lidé často chybují při výběru velikosti, snadnou pomůckou je kupovat boty raději odpoledne, protože nohy během dne mírně otékají. Důležité je také mít na každou příležitost jiný pár vhodný k dané činnosti, ale módní nadšenkyně mívají spíše opačný problém.

Při péči o boty ale myslete na to, že není možné je udržet v původním stavu napořád. Například barvy prostě časem vyblednou a ani sebelepší přípravky s tím nic nezmohou. Obuv neperte, ale raději ručně vyčistěte. U párů určených na chladnější měsíce nezapomeňte na impregnaci, která vás zachrání v dešti.

Kůže

U kožené obuvi je zapotřebí zajistit především to, aby nevyschla a nepopraskala. K tomu lze využít různé vosky, po jejichž nanesení se boty pro vysoký lesk vykartáčují. Ke koženým botám patří napínáky, díky kterým bota drží tvar a zároveň vysouší pot a vlhkost. Pamatujte také na to, že kůže barví, takže své oblíbené barevné ponožky nechte raději doma v šuplíku.

 

 

Syntetika

Obuv z tohoto materiálu můžete lehce vyčistit navlhčeným hadříkem a poté ošetřit speciálním přípravkem.

 

 

Textil

Látkové boty nikdy neperte, mohli byste je nenávratně poškodit. Skvrnu vyčistěte buď suchým jemným kartáčkem, nebo vlhkým hadříkem. Poté můžete aplikovat impregnaci na textil.

 

 

Semiš

U semišových bot, v současnosti velmi prodávaných, si dávejte pozor na čištění namokro. Vodu raději vůbec nepoužívejte a co půjde, vyčistěte suchým kartáčkem. Poté použijte impregnaci, semiš si totiž s vlhkem moc nerozumí.